اعتماد لپ تاپ

با ما در ارتباط باشید
تعمیرات لپ تاپ ایسوس تعمیرات لپ تاپ لنوو تعمیرات لپ تاپ ایسر تعمیرات لپ تاپ اچ پی تعمیرات لپ تاپ دل تعمیرات لپ تاپ توشیبا
شماره تماس
تعمیرات لپ تاپ ایسوس تعمیرات لپ تاپ لنوو تعمیرات لپ تاپ ایسر تعمیرات لپ تاپ اچ پی تعمیرات لپ تاپ دل تعمیرات لپ تاپ توشیبا

​تخصص ما ، میزبان اعتماد شماست

آشنایی با هارد دیسک HDD لپ تاپ

آشنایی تخصصی با هارد دیسک های HDD

 

 

هارد یک حافظه با ظرفیت بالا برای ذخیره اطلاعات شخصی ، سیستم عامل ، برنامه ، بازی و … می باشد ، که برای لپ تاپ و سیستم ، قاعدتا هارد داخلی یا اینترنال و یا به صورت خارجی که اکسترنال و قابل حمل می باشد در دو حالت HDD و SSD ساخته شده است . هارد مورد بحث ما هاردهای داخلی لپ تاپ می باشند که در حجم 32 گیگ تا چند ترابایت را می توان تهیه کرد . وظیفه اصلی هارد ها حفظ دائمی اطلاعات بر روی سکتورها می باشد تا زمانی که توسط فرد یا عوامل محیطی پاک نشوند . HDD مخفف Hard Disk Drive به معنی دیسک درایو سخت است . اولین هارد HDD در تاریخ 13 سپتامبر 1956 توسط شرکت IBM آمریکا با ظرفیت 5 مگابایت و هزینه ای معادل 50 هزار دلار آمریکایی ، که آن هم غیر قابل جاسازی در کامپیوتر و جابجایی بود ، تولید شد . بعد از آن ، همان شرکت اولین هارد با قابلیت حمل را در سال 1963 با حافظه 2.6 مگابایت تولید و توسعه داد . بعد از آن در سال 1980 همان سازنده،  یک Hard با حجم ذخیره سازی 1 گیگابایت را با وزن بالا و هزینه 40 هزار دلاری تولید و عرضه کرد . بعد از این، تغییرات عمده ای در زمینه ظرفیت و سرعت هاردها پدید آمد به صورتی که در سال 1992 شرکت Seagate اولین هارد با سرعت 7200 RPM و در سال 1996 اولین هارد 10000 RPM و 15000 RPM در سال 2000 توسط همان شرکت ، تولید و به بازار عرضه شد . هارد دیسک ها در ابتدا برای استفاده در کنار کامپیوتر تولید شدند و بعد ها از آن ها در داخل کامپیوتر استفاده شد. با گذشت زمان کاربرد های هارددیسک از حیطه کامپیوتر فراتر رفت . بطوریکه در تجهیزات ضبط تصویر ، پخش صدا ، همچنین در سیستم ها و دوربین های دیجیتال مورد استفاده قرار گرفت . در سال 2005 اولین تلفن های همراه ِ دارای هارد دیسک توسط شرکت های نوکیا و سامسونگ ارائه شد . ایجاد نیاز به حافظه های بزرگ ، قبال اعتماد و مستقل ، منجر به تولید ساختارهایی همچون RAID ،سخت افزار هایی همچون NAS حافظه های متصل به شبکه  و سیستم هایی همچون SAN شبکه های ذخیره اطلاعات شد تا بتوان بطور موثر به حجم بالایی از اطلاعات دسترسی پیدا کرد .


 

آشنایی با تکنولوژی HDD : 


هارد درایو ها با تحت میدان قرار دادنِ یکسری مواد مغناطیسی اطلاعات را درخود ضبط می کنند . و با تشخیص مغناطیس شدگی آن ماده اطلاعات را از روی آن می خوانند. طرح کلی یک هارد دیسک تشکیل شده از یک مخروط که یک یا چند صفحه مسطح و گرد را نگه می دارد ،اطلاعات بر روی این صفحات ذخیره می شوند. این صفحه ها از یک ماده غیر مغناطیسی ( اغلب شیشه یا آلومینیوم ) ساخته می شوند و با یک لایه نازک از مواد مغناطیسی روکش می شوند. در درایو های قدیمی از تری اکسید آهن به عنوان ماده مغناطیسی استفاده می شد اما امروزه از آلیاژهای کبالت پایه استفاده می کنند .
صفحات با سرعت های بالا به گردش در می آیند . اطلاعات در حین چرخش صفحات بر ری آنها نوشته می شوند . این کار توسط مکانیزمی با نامِ : هد خواندن/ نوشتن انجام می شود. این هد با فاصله بسیار کم بالای سطح مغناطیسی حرکت می کند . از این وسیله برای تشخیص و تغییر در وضعیت مغناطیس شدگیِ ماده زیر آن استفاده می شود. به ازای هر صفحه مغناطیسی بر روی مخروط ، یک هد وجود دارد که همه آنها بر روی یک بازوی مشترک سوار شده اند . همینطور که صفحات دوران می کنند یک بازوی محرک ، هد ها را ( به آرامی و با حرکت شعاعی ) روی یک مسیر قوس دار ، بر روی صفحات به حرکت در می آورد . با اینکار به هر هد اجازه داده می شود که تقریبا به تمام سطح صفحهء در حال دوران دسترسی پیدا کندد .
سطح مغناطیسی هر صفحه به تعداد زیادی محدوده های کوچک مغناطیسی تقسیم می شود. ( اندازه این محدوده ها در حد میکرون می باشد ) . هر کدام از این محدوده ها برای رمزنگاری یک واحد باینری اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرند.در هارد درایو های امروزی ، هر یک از این محدوده های مغناطیسی از چند صد دانه مغناطیسی تشکیل شده اند. هر محدده مغناطیسی ، یک دوقطبی مغناطیسی را تشکیل می دهد که این دو قطبی ها یک حوزه مغناطیسی متمرکز را در نزدیکی خود ایجاد می کنند.
یک هد نوشتن، با ایجاد میدان مغناطیسی قوی در نزدیکی محدوده های مغناطیسی ، آن را تحت اثر خود قرار داده مغناطیس می کند. در هارد دیسک های اولیه برای خواندن اطلاعات از همان القاء کننده ای استفاده می شد که موقع نوشتن مورد استفاده قرار گرفته بود . اما با تکنولوژی جدید هد مخصوص نوشتن و هد مخصوص خواندن از هم جدا شده اند ، با این وجود هر دوی آنها روی یک بازوی محرک قرار دارند . اغلب هارد درایو ها دارای یک پوشش محکم و کیپ هستند که از محتویات درایو در برابر جمع شدگی ،گرد و غبار و دیگر عوامل آلودگی محافظت می کند. هد خواندن / نوشتنِ هارد درایو بالای صفحات مغناطیسی و بر روی یک بالشتک هوا که ضخامتی در حد چند نانومتر دارد حرکت می کند. بنابراین سطوح صفحات و محتویات داخلی درایو باید پاک نگه داشته شوند تا با توجه به فاصله نانومتری بین صفحات و هد ، از صدمات ناشی از اثر انگشت ، غبار، مو، ذرات دود و غیره جلوگیری شود .

استفاده از صفحات صلب همچنین کیپ و عایق کردن هارد دیسک ، تولرانس بهتری را نسبت به فلاپی دیسک فراهم میکند . بنابراین هارد دیسک ها در مقایسه با فلاپی دیسک ها مقدار بیشتری اطلاعات را می توانند در خود ذخیره کنند . همچنین قابلیت دسترسی و انتقال اطلاعات در هارد دیسک ها سریع تر می باشد . در سال 2006 یک هارد دیسک باید بتواند بین 80 تا 750 مگابایت اطلاعات را در خود جای دهد ، با سرعتی بین 7200 تا 10000 دور در دقیقه بچرخد و سرعت انتقال ترتیبی اطلاعات در آن باید بیشتر از 50 مگابایت در هر ثانیه باشد . سریع ترین هارد درایوهای مربوط به سرور ها و ایستگاه های کاری با سرعتی معادل 15000 دور در دقیقه می چرخند و سرعت انتقال ترتیبی اطلاعات در آنها بالغ بر 80 مگابایت در هر ثانیه می باشد. هارد دیسک ها ی مربوط به نوت بوک ها که از نظر فیزیکی کوچکتر از نمونه های خانگی هستند، معمولا دارای سرعت و ظرفیت پایین تری میباشند . اغلب این هارد دیسک ها با سرعتی در حدود 4200 دور در دقیقه می چرخند . البته لازم به ذکر است که جدید ترین انواع این دسته هارددیسک ها دارای سرعتی معادل 7200 دور در دقیقه می باشند .

SSD هارد که مخفف solid-state drive می باشد و ترجمه فارسی آن درایو حالت جامد یا درایو حالت خشک نیز گفته می شود در سال 1991 توسط شرکت SanDisk ساخته شد که دارای ظرفیت ذخیره 20 مگابایت بود. این اس اس دی ها بسیار سریعتر از هارد HDD  بودند و برای نگه داشتن اطلاعات بر روی تراشه های حافظه، نیازی به باطری نداشتند و آن را به یک حافظه غیر فرار تبدیل نمودند .

موضوع نوشتار ما بیشتر HDD می باشد و سعی در شرح مختصر مفید آن به صورت ساده خواهیم کرد . این حافظه از 5 قسمت مکانیکی  و دیسک تشکیل شده است که بدین صورت می باشند : 

 

هارد HDD لپ تاپ

 

 

Actuator یا بخش کنترل کننده مرکزی :

 

یک بخش کنترل کننده مرکزی بسیار دقیق به نوعی که مغز هارد دیسک نیز لقب گرفته است و وظیفه کنترل بازوی مکانیکی و ارتباط با دیگر قطعات کامپیوتر را بر عهده دارد . فرمانهای ارسالی از قطعات دیگر را با هارد دیسک هماهنگ می کند تا انتقال اطلاعات به بهترین شیوه ممکن صورت پذیرد .

 

Head Arm یا بخش بازوی مکانیکی :

 

یک بازوی بسیار حساس و دقیق مکانیکی است که وظیفه دارد تا Head را برای خواندن اطلاعات به نقطه مورد نظر از مرکزی ترین نقطه تا کناری ترین نقطه Platter یا دیسک ببرد. برای هر دیسک دو بازوی همراه با هد وجود دارد .

 

Read/Write Head سر خواندن و نوشتن 

 

 خواندن و نوشتن داده ها، که به صورت 0 و 1 یا باینری بر روی بخشهای بسیار ریز در دیسک است، بر عهده هد می باشد که توسط بازوی مکانیکی جابجا می شود. همه اطلاعات ذخیره شده باینری بر روی دیسک به صورت مغناطیسی انجام می گیرد . تراز کردن قطب های مغناطیسی برای خواندن و نوشتن باینری بر عهده Head می باشد. فاصله بین هد و دیسک فقط چند نانومتر است. ( 1 سانتیمتر= 1000000 نانومتر )

Platter یا دیسک : 

 

برای ذخیره و حفظ داده های باینری از دیسک استفاده می شود. شیارهای بسیار ریزی بر روی Platter برای ذخیره سازی قرار دارند که به آنها سکتور گفته می شوند. هر یک از این سکتورها یک بیت فضا برای ذخیره اطلاعات دارند. برای آشنایی بیشتر با سکتور باید گفت که در 1 اینچ یا 2.5 سانتیمتر در صفحه های دیسک تقریبا 30000 سکتور قرار گرفته اند . در هر هارد دیسک چند صفحه از جنس شیشه یا سرامیک که مغناطیسی نیستند، وجود دارند .

 

Spindle یا موتور چرخان دیسک ها : 

 

چرخاندن دیسک ها جهت خواندن توسط هد، از طریق Spindle صورت می پذیرد. چرخش دیسک ها در هاردهای مختلف تفاوت دارد، سرعت چرخش هارد یا دیسک ها با عبارت RPM یا دور بر دقیقه اندازه گیری می شود. اگر هاردی 5400 RPM  بود یعنی 5400 دور در دقیقه سرعت چرخش دیسک ها است. این سرعت از 4200 دور در هاردهای کم مصرف ، تا 15000 دور در مدل هاردهای Cheetah 15k.4 شرکت سیگیت ، تغیر می کنند. بیشتر هاردهای HDD موجود در لپ تاپ و کامپیوترها، 5400 و 7200 دور یا RPM می باشند . 

 

هرچه سرعت چرخش هارد بالاتر باشد، سرعت لود و خواندن آن نیز سریعتر صورت می پذیرد. دو مورد هارد دیسک یا HDD برای لپ تاپ و کامپیوتر های شخصی مورد استفاده قرار می گیرند که در دو اندازه 2.5 و 3.5 اینچی می باشند. هر دو مورد را در کامپیوتر استفاده می کنند اما به نظر می آید 3.5 اینچی بهتر باشد. برای لپ تاپ ها اندازه 2.5 ایچی استفاده می شود

 

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش