اعتماد لپ تاپ

با ما در ارتباط باشید
تعمیرات لپ تاپ ایسوس تعمیرات لپ تاپ لنوو تعمیرات لپ تاپ ایسر تعمیرات لپ تاپ اچ پی تعمیرات لپ تاپ دل تعمیرات لپ تاپ توشیبا
شماره تماس
تعمیرات لپ تاپ ایسوس تعمیرات لپ تاپ لنوو تعمیرات لپ تاپ ایسر تعمیرات لپ تاپ اچ پی تعمیرات لپ تاپ دل تعمیرات لپ تاپ توشیبا

​تخصص ما ، میزبان اعتماد شماست

تفاوت core i3 با core i5 و core i7 در پردازنده های اینتل

تفاوت core i3 با core i5 و core i7 در پردازنده های اینتل

 

کمپانی اینتل برای اولین‌بار در سال 2008 و با معرفی معماری Nehalem ، پردازنده‌های سری Core i را معرفی کرد و از آن زمان اکثریت پردازنده‌های خود را در سری‌های Core i3, Core i5 و Core i7 روانه بازار کرد و موجب باورهای غلط بسیاری پیرامون این نام‌گذاری شد که در این مقاله به توضیح دقیق آن‌ها می‌پردازیم . با اعتماد لپ پتاپ همراه باشید 

 

 

بسیاری هنوز و پس از عرضه‌ی ده نسل از پردازنده‌های سری Core i ، تصور می‌کنند ، عددی که در مقابل Core i قرار می‌گیرد مربوط به تعداد هسته‌های پردازنده است . مثلا این باور اشتباه وجود دارد که Core i3 دارای سه هسته ، Core i5 دارای پنج هسته و Core i7 هفت هسته دارد . برخی نیز که به ادعای خود متخصص تر هستند ، تعداد هسته‌های هر سری را عدد مقابل Core i منهای یک می‌دانند . به این ترتیب Core i3 دو هسته ، i5 چهار هسته و i7 شش هسته دارد که این هم کاملا اشتباه است . 

در واقع هر چند اینتل پردازنده‌های قدرتمند و بسیار خوبی تولید می‌کند ، اما نام‌گذاری آن‌ها به شکلی است که باعث گمراهی کاربران میشود . شاید هم اینتل خود مایل است تا کاربران در مورد پردازنده‌هایش چنین باورهای اشتباهی داشته باشد . در همین راستا ما در این مقاله توضیح می‌دهیم که نام‌گذاری پردازنده‌های اینتل از چه قانونی پیروی می‌کند . اما پیش از آنکه به توضیح این موضوع بپردازیم ، بیایید نگاهی کلی به نسل‌های مختلف پردازنده‌های اینتل داشته باشیم . 

 

اینتل اولین‌بار در سال 2008 و با معرفی معماری Nehalem نام‌گذاری پردازنده‌های خود را تغییر داد و از الگوی Core i بهره برد. اینتل هر سال معماری پردازنده‌های خود را دستخوش تغییرات کوچک و بزرگ می‌کند و نام جدیدی را برای معماری جدید خود انتخاب می‌کند. اینتل از سال ۲۰۰۸ این معماری‌ها را معرفی کرده است:

 

 • نسل اول       سال 2008  معماری  Nehalem - لیتوگرافی 45 نانومتر

 • نسل دوم       سال 2011  معماری Sandy Bridge - لیتوگرافی 32 نانومتر

 • نسل سوم      سال 2012  معماری Ivy Bridge  - لیتوگرافی 22 نانومتر

 • نسل چهارم     سال 2013  معماری Haswell - لیتوگرافی 22 نانومتر

 • نسل پنجم       سال 2014  معماری Broadwell - لیتوگرافی 14 نانومتر

 • نسل ششم     سال 2015  معماری Skylake - لیتوگرافی 14 نانومتر

 • نسل هفتم      سال 2016  معماری Kabylake - لیتوگرافی 14 نانومتر

 • نسل هشتم    سال 2017  معماری Cofee lake 8 - لیتوگرافی 14 نانومتر

 • نسل نهم         سال 2018  معماری Cofee lake 9  - لیتوگرافی 14 نانومتر

 • نسل دهم       سال 2019  معماری  Comet lake - لیتوگرافی 14 نانومتر

 • نسل یازدهم   سال 2020  معماری Coypress cove - لیاوگرافی 10 نانومتر

 

لیتوگرافی فاصله‌ی بین اجزای اصلی هر واحد پردازشی است . درواقع فاصله‌ی بین ترانزیستورها ، مقاومت‌ها و دیگر اجزاء تشکیل‌دهنده‌ی پردازنده ، براساس لیتوگرافی ( نانومتر ) مشخص می‌شود . هرچه لیتوگرافی کوچک‌تر باشد ، تعداد بیشتری ترانزیستور در ابعاد مشخصی از تراشه جا می‌شوند و ازآنج اکه فاصله‌ی بین اجزاء پردازنده کمتر می‌شود ، سرعت انتقال اطلاعات بیشتر شده و گرما و مصرف پردازنده نیز کاهش می‌یابد . در نظر داشته باشید که هر نانومتر یک میلیاردم متر است .

با نگاهی به لیست بالا متوجه می‌شوید که اینتل طی سال‌های 2008 تا 2020 تلاش کرده است تا لیتوگرافی پردازنده‌های خود را بهبود بخشد . در هر نسل سعی شده است تا مصرف انرژی کاهش یافته ، قدرت پردازش افزایش یابد و همچنین پردازنده‌ی گرافیکی  ( GPU ) مجتمع شده با  CPU نیز بهبود یابد . مثلا مهم‌ترین تفاوت پردزانده‌های هسول با آیوی بریج در استفاده از پردازنده‌ی گرافیکی قوی‌تر و مصرف انرژی کمتر است و سرعت پردازنده‌ی اصلی چندان تغییری نسبت به نسل قبل نکرده است .

نکته مهم اینکه همیشه عدد بالاتر به‌ معنی بازده بالاتر نیست ، بعضی اوقات پردازنده‌های مجهز به فرکانس کلاک پایین‌تر به لطفِ معماری بهتر ، قدرت و بازده بالاتری دارند . این مورد مخصوصا وقتی قرار است پردازنده‌ی دو برند مثلا اینتل یا AMD را با یکدیگر مقایسه کنید یا پردازنده‌ی دو نسل از یک شرکت را مورد ارزیابی قرار دهید بیشتر خودش را نشان میدهد . تنها معیار برای مقایسه پردازنده‌ها اجرای بنچمارک‌های مختلف در شرایط گوناگون است .

 

اما نام‌گذاری پردازنده‌های Core i براساس چه منطقی است ؟

اگر بخواهیم به‌ صورت ساده  پاسخ بدهیم ، پردازنده‌های سری Core i7 سریع‌تر از Core i5 هستند و به همین ترتیب پردازنده‌های Core i5 نیز سریع‌تر از Core i3 هستند . اعداد 7، ۵  و 3 نیز ارتباطی با تعداد هسته‌ها ندارند ، اما قدرت پردازشی پردازنده‌های هر سری نسبت به سری قبلی خود، بیشتر است .

قدرت پردازش، هر کدام از پردازنده‌ها به معیارهای مختلفی از جمله تعداد هسته‌ها، سرعت کلاک ( به گیگاهرتز ) ،  سایز حافظه‌ی کش و همچنین فناوری‌های همچون Turbo Boost و Hyper-Threading بستگی دارد .

هرچه تعداد هسته‌ها بیشتر باشد ، تسک‌ها یا Threadهای بیشتری به‌صورت هم‌زمان پردازش می‌شوند . به‌عنوان مثال کمترین میزان هسته در پردازنده‌های سری Core i3 وجود دارد . این پردازنده‌ها داری 2 هسته هستند ولی به لطف پشتیبانی از فناوری Hyper-Threading توانایی پردازش هم‌زمان چهار دستور را دارند . در پردازنده‌های مخصوص کامپیوترهای دسکتاپِ Core i از نسل ششم ( Skylake ) ، شاهد استفاده از چهار هسته و چهار Thread هستیم که در مجموع امکان اجرای 8 تسک هم‌ زمان را در پردازنده میسر می‌کند .

 

تعداد هسته : 

هر چه تعداد هسته در Intel Core بیشتر باشد یعنی تسک‌های بیشتری اجرا می‌شود و کاربردش در وب سرور، مرورگر وب و برخی ویدئو گیم‌ها است .

در برخی تسک‌ها مثل بازی بهتر است هسته کم ولی سریع‌تر داشته باشیم؛ اما در کارهای دیگر مثل ادیت ویدئو هسته‌های بیشتر بهتر است چون برنامه‌ها طوری طراحی شده‌اند که حداکثر قدرت CPU را استفاده کنند ولی بازی‌ها اغلب از قدرت کارت گرافیک استفاده می‌کنند .

در جدول زیر به طور مثال  مشخصات cpu های نسل 11 را می‌بینید . 

 

 

مقدار CPU Cache : 

کش نوعی از حافظه‌ است که سرعت انتقال اطلاعات در آن بسیار سریع است. این حافظه به‌همراه CPU و GPU در یک تراشه مجتمع می‌شود تا پردازنده به سرعت به آن دسترسی داشته باشد . پردازنده از حافظه‌ی کش برای ذخیره‌سازی اطلاعات مربوط به دستورها در حال پردازش خود استفاده می‌کند و به‌جای آنکه مرتبا به حافظه‌ی رم یا دیسک سخت دسترسی داشته باشد، اطلاعاتی که مرتبا به آن‌ها نیاز دارد را در کش ذخیره می‌کند. وضعیت حافظه‌ی رم با دیسک سخت نیز به همین صورت است ، پردازنده به‌جای آنکه مرتبا اطلاعات را از روی حافظه‌ی نه چندان سریع، دیسک سخت یا SSD بخواند، به حافظه‌ی رم منتقل می‌کند تا در مراجعات بعدی دسترسی به آن‌ها سریع‌تر انجام شود . حافظه‌ی کش ظرفیت پایین‌تری در مقایسه با حافظه‌ی رم دارد، اما دسترسی اطلاعات در کش فوق‌العاده سریع‌تر از رم است .

Cache ذخیره ساز بسیار سریعی است و دیتایی که هسته‌ها زیاد استفاده می‌کنند را نگه می‌دارد . پردازنده‌های رده بالا ، حافظه کش بیشتری نسبت به پردازنده‌های رده پایین و متوسط دارند . مثلا Intel Core i3-10100 دارای ۶ مگابایت کش است و Intel Core i5-11600K دارای 12 مگابایت . پردازنده‌های i5 سرعت کلاک بالاتر و کش بزرگتری دارند ، بنابراین کارهای تکراری در آن ها سریع‌تر انجام می‌شود .

CPUهای رده بالا مثل Intel Core i9-11900K و Intel Core i7-11700K دارای 16MB کش است . حتی در i9-10900K مقدار کش  20MB است .

 

 

Hyper Threading چیست ؟

این ویژگی به طور مجازی تعداد هسته‌های پردازنده را افزایش می‌دهد . با استفاده از تکنولوژی چند رشته‌ای ( multithreading ) کارایی در کارهای چند رشته‌ای افزایش یافته و کاربران می‌توانند چندین برنامه را به طور همزمان اجرا کنند ، همچنین کارهای دیگری مانند عملیات چند رسانه‌ای و وب گردی نیز از مزایای این تکنولوژی استفاده می‌کنند. Hyper Threading با پردازنده‌های دو هسته‌ای Core i5 و همچنین i3 کار می‌کنند ، و آن ها را طوری می‌سازند که مانند تراشه‌های ۴ هسته‌ای عمل کنند .

 

 

Turbo Boost چیست ؟

پردازنده‌های اینتل با تکنولوژی توربو بوست می‌توانند مواقعی که حجم دستورات پردازشی در CPU زیاد می‌شود به صورت موقت سرعت کلاک افزایش می‌دهند تا سرعت پردازش دستورات بالا رود. پس از کم شدن حجم پردازش‌ها،  سرعت کلاک به حالت پایه برمی‌گردد . پس اگر در مشخصات فنی پردازنده توربو بوست را دیدید ، عدد مربوط به آن حداکثر فرکانس در حالت توربو بوست است . مثلا هسته‌ها را از 1.9 گیگاهرتز تا 2.9 گیگاهرتز کلاک می‌کنند .

 

 

در رده دسکتاپی سه حرف K و F و T داریم :

حرف K : یعنی Unlocked است و قابلیت اورکلاک کردن CPU را دارد. یعنی می‌توانید برای بالا بردن کارایی، به صورت دستی سرعت پردازنده را از سرعت پیش فرضش بالاتر ببرید. گیمرها معمولا از این قابلیت استفاده می‌کنند و در این کار باید به کولینگ سیستم توجه شود.

حرف F : حرف F در انتهای نام پردازنده، یعنی گرافیک مجتمع ندارد یعنی باید از کارت گرافیک مجزا استفاده کنید وگرنه حتی نمی‌توانید ویندوز را ببینید. می‌توانید هزینه‌ای که اینجا صرف نمی‌کنید را جای دیگر خرج کنید. Intel Core i5-11400F یکی از بهترین CPU های budget gaming است.

حرف T : یعنی سرعت کلاک کمتر به منظور مصرف برق کمتر. هدف از آن تولید گرمای کمتر است و آن را برای مینی پی سی ها مناسب می‌کند . 

 

در رده لپ تاپ سه حرف G و H و U داریم :

حرف G : یعنی کارت گرافیک تعبیه شده خوبی دارد. G4 یعنی لپ تاپ دارای چیپ Intel UHD graphics است که ضعیف است. G7 یعنی لپ تاپ دارای چیپ Intel Xe graphics است که بسیار عالی است و می‌توانید در بازی‌ها روی آن حساب کنید. مثل i5-1135G7 و i7-1165g7 و i5-1185g7 و i7-1185g7. سی پی یو i5-1135G7 یکی از بهترین سی پی یو های لپ تاپ است.

حرف H : یعنی High Performance و رده بالا. چنین CPU ای لپ تاپ را همردیف دسکتاپ می‌کند. البته مصرف باتری بیشتر، آن را کمی گرم‌تر می‌کند. معمولا در لپ تاپی که ضخامت بیشتری دارد و سنگین‌تر است به کار می‌رود تا سیستم کولینگ بهتری برایش فراهم شود.

حرف U : در نسل ۱۱ دیده نمی‌شود امادر نسل‌های قبلی یعنی Ultra Low Voltage و مصرف کم باتری و در لپ تاپ های سبک و باریک استفاده می‌شوند .

نامگذاری پردازنده های نسل نهم اینتل تا نسل ۶ همانند حالت بدون پسوند G در نسل ۱۰ و ۱۱ است: یک رقم نسل، سه رقم SKU و یک یا دو حرف پسوند .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش