اعتماد لپ تاپ

با ما در ارتباط باشید
تعمیرات لپ تاپ ایسوس تعمیرات لپ تاپ لنوو تعمیرات لپ تاپ ایسر تعمیرات لپ تاپ اچ پی تعمیرات لپ تاپ دل تعمیرات لپ تاپ توشیبا
شماره تماس
تعمیرات لپ تاپ ایسوس تعمیرات لپ تاپ لنوو تعمیرات لپ تاپ ایسر تعمیرات لپ تاپ اچ پی تعمیرات لپ تاپ دل تعمیرات لپ تاپ توشیبا

​تخصص ما ، میزبان اعتماد شماست

تفاوت رم DDR2 - DDR3 - DDR4

تفاوت رم DDR - DDR2 - DDR3 - DDR4

 

در این مقاله با تفتوت فنی رم های لپ تاپ آشنا خواهید شد .

 

RAM مخفف عبارت Random Access Memory میباشد و حافظه‌ای با دسترسی تصادفی است ، به این معنی که نیازی نیست برای رسیدن به خانه‌ای مشخص در حافظه ، به صورت ترتیبی از اولین خانه شروع به حرکت کنیم . این علت سبب افزایش سرعت دسترسی به اطلاعات می‌شود . رم حافظه‌ای موقتی جهت نگهداری برنامه‌های در حال اجرا است . به عبارتی قرار نیست چیزی را به صورت دائمی روی آن ذخیره کنیم . 

هنگام خرید یک سیستم کامپیوتری دسکتاپ یا لپ تاپ ، معمولا بعد از پردازنده ، باید به Ram به عنوان دومین نکته مهم توجه کنید . کاربران عادی تنها به میزان حافظه رم توجه کرده و از نسل آن غافل می‌شوند . هر نسل از حافظه‌های RAM دارای سرعت‌های متفاوتی بوده و با سیستم‌های مشخصی قابل استفاده‌ است . 

 

DDR مخفف عبارت Double Data Rate (نرخ داده دو برابر) است. به بیان ساده ، عملکرد در نرخ داده دو برابر، نشان می‌دهد حافظه رم قادر است داده را دو مرتبه در هر چرخه کلاک جابه‌جا کند. کل دیتا روی یک سیستم کامپیوتری امروزی دیجیتالی است ، به این معنی که در قالب یک سری ۰ و ۱ منطقی ذخیره‌سازی می‌شود . یک چرخه کلاک بر اساس سیگنال رفت و برگشتی پردازنده از ۰ به ۱ و مجددا ۰ تعیین می‌شود .

سیستم‌های کامپیوتری برای حفظ هماهنگی بین بخش‌های مختلف ، باید با ریتم زمانی مشخص حرکت کنند . این آهنگ همان ضرب کلاک پردازنده اصلی به شمار می‌رود . سرعت پردازنده بر اساس کلاک بیان می‌شود . به همین دلیل هر چه سرعت یا همان تعداد کلاک‌های سی پی یو بیشتر باشد ، قادر به انجام اعمال بیشتری در یک بازه زمانی مشخص است . 

 

 

SDRAM : 


حافظه دسترسی تصادفی پویا همزمان ( SDRAM ) در پاسخ به افزایش سرعت در سایر اجزای رایانه ایجاد شد. با افزایش سرعت سایر اجزای رایانه ، سرعت حافظه نیز افزایش می یابد . نرخ رد و بدل دو طرفه ( DDR ) توسعه داده شد و فناوری قبلی به عنوان نرخ داده تک یا SDR شناخته شد . DDR هم سریعتر بود و هم انرژی کمتری نسبت به SDR مصرف می کرد. حافظه DDR اطلاعات را از هر دو قسمت افزایش و افت سیگنال ساعت به پردازنده منتقل می کند.

SDRAM در پاسخ به افزایش سرعت در سایر اجزای رایانه در سال 1988 ساخته شد . قبلاً حافظه ها باید ناهمزمان بود ، یعنی به طور مستقل از پردازنده کار میکرد . حافظه همزمان پاسخ های ماژول حافظه را با گذرگاه سیستم و زمان CPU هماهنگ می کند.
با همگام سازی خود با پردازنده ، ماژول حافظه چرخه دقیق ساعت را می داند و پردازنده مجبور نیست بین دسترسی های حافظه صبر کند . SDRAM فقط می تواند در هر چرخه ساعت یک بار بخواند / بنویسد .

 

DDR : 


DDR نسل بعدی پس از SDRAM بود و در سال 2000 معرفی شد. این پهنای باند و سرعت بیشتری نسبت به حافظه تک سرعت داده قبلی داشت . DDR در هر دو لبه افزایش و افت سیگنال ساعت داده ها را به پردازنده منتقل می کند ، بنابراین در هر سیکل دو بار یک سیگنال ساعت تشکیل می شود . استفاده از هر دو انتقال داده باعث می شود که سرعت حافظه دو برابر سرعت حافظه قبلی باشد .

DDR در هر چرخه ساعت دو بیت داده از آرایه حافظه به بافر ورودی / خروجی داخلی منتقل می کند. به این می گویند پیش فرض 2 بیتی . سرعت انتقال DDR معمولاً بین 266MT / s و 400MT / s است .

 

DDR2 : 


DDR2 در سال 2003 معرفی شد و به دلیل بهبود سیگنال گذرگاه ، داده های خارجی دو برابر سریعتر از DDR کار می کند. DDR2 با همان سرعت کلاک داخلی DDR  کار می کند ، اما به دلیل بهبود سیگنال ورودی / خروجی ، سرعت انتقال سریع تر است. DDR2 دارای پیش فرض 4 بیتی ، دو برابر DDR است . DDR2 می تواند به 533MT / s تا 800MT / s برسد .

 

DDR3 :


در سال 2007 ، DDR3 باعث کاهش مصرف برق شد ، تقریبا 40٪ در مقایسه با DDR2 و داده های پیش فرض را دو برابر کرده و به 8 بیت می رساند . این کاهش استفاده باعث کاهش جریان و ولتاژ عملیاتی می شود . عملکرد DDR حدود 2.5 ولت و DDR2 به طور متوسط حدود 1.8 ولت است ، با DDR3 ولتاژ به 1.5 ولت کاهش می یابد. DDR3 دارای سرعت انتقال بین 800 مگابایت در ثانیه تا 1600 مگابایت بر ثانیه است .

 

DDR4 : 


DDR4 آخرین نسل (2014) حافظه دسترسی تصادفی با نرخ داده دو برابر است . کمترین ولتاژ کاری آن 1.2 ولت است و سرعت انتقال بالاتری نسبت به نسل های قبلی دارد . DDR4 گروه های بانک داده را معرفی کرد  . با گروه های بانکی ، هر گروه می تواند داده های 8 بیتی را به طور مستقل از گروه دیگر اجرا کند. این بدان معنی است که DDR4 می تواند چندین درخواست داده را در یک چرخه ساعت پردازش کند.

نرخ انتقال DDR4 به طور مداوم در حال افزایش است ، ماژول های DDR4 می توانند هنگام اورکلاک به سرعت 5100MT / s و حتی بیشتر برسند . ماژول های Crucial Ballistix MAX در سال 2020 رکوردهای جهانی اورکلاکینگ را شکست .

 

 

سازگار نبودن رم : 


یکی از دلایل استاندارد سازی صنعت در حافظه این است که سازندگان رایانه باید از پارامترهای الکتریکی و شکل فیزیکی حافظه قابل نصب در رایانه های خود آگاهی داشته باشند . از آنجا که پارامترهای الکتریکی برای هر نسل از حافظه متفاوت است ، شکل فیزیکی حافظه تغییر می کند تا از نصب حافظه اشتباه در رایانه جلوگیری کند. بنابراین ، مسئله انتخاب بین SDRAM در مقابل DDR نیست ، زیرا رایانه ها می توانند از یک نسل حافظه استفاده کنند . نسل های SDRAM و DDR به طور مستقیم قابل تعویض نیستند . سیستم شما فقط با RAM مناسب کار خواهد کرد . تولید رم مورد استفاده با رایانه ارتباط تنگاتنگی با توسعه پردازنده ها و مادربردها دارد. از آنجا که کمپانی هایی مانند اینتل با فناوری جدید CPU عرضه می شوند ، به چیپست های مادربرد جدید نیاز دارند .

 

دوره تأخیر پاسخ دهی یا لتنسی ( Latency ) :


لتنسی در واقع مدت زمانی است که کنترلر حافظه باید بین درخواست اطلاعات و ارسال آن منتظر بماند . این فاکتور معمولا با عنوان CAS یا LC بیان می‌شود و منظور از آن نیز در واقع همان تعداد چرخه‌های کلاک است . برای مثال، منظور از CL3 در اطلاعات اعلام شده برای یک مموری آن است که کنترلر حافظه باید تا سه چرخه کلاک منتظر بماند تا داده‌ها پس از دریافت درخواست ارسال شوند . در یک مموری با CL5 نیز کنترلر حافظه باید مدت زمان بیشتری را منتظر بماند که برابر است با 5 چرخه کلاک . بنابراین بهتر است همواره به دنبال مموری‌هایی باشید که دوره تأخیر پاسخ دهی کوتاه‌تری دارند.

حافظه‌های DDR3 نسبت به انواع DDR2 دارای دوره تأخیر پاسخ دهی بیشتری هستند و انواع DDR2 نیز نسبت به مدل‌های DDR تأخیر بیشتری دارند که این مسأله لزوما به معنای طولانی‌تر بودن زمان انتظار نیست ( این مسأله تنها در زمان مقایسه مموری‌های مختلف آن هم زمانی که با سرعت کلاک یکسان عمل می‌کنند صادق خواهد بود ) .

برای مثال یک رم DDR2-800 CL5 تأخیر زمانی کمتری (یعنی سریعتر) برای شروع ارسال داده نسبت به یک رم DDR3-800 CL7 دارد . با این همه، چون هردوی آنها از نوع حافظه‌های 800 مگاهرتزی هستند، حداکثر سرعت نظری انتقال داده‌شان (6400 مگابایت بر ثانیه) نیز یکسان است. علاوه بر این، لازم به یادآوری است که حافظه‌های DDR6 مصرف برق کمتری نسبت به انواع DDR2 دارند .

 

به روز رسانی : 

 

DDR5 قرار بود در سال 2019 وارد بازارهای مصرف شود . اما با توجه به این که چند مدت نسل جدید RAM معمولاً طول می کشد ، انتظار می رود در سال 2021 اطلاعات بیشتری در مورد آن منتشر شود . DDR5 با طراحی 288 پین ادامه خواهد یافت و ولتاژ RAM به 1.1 ولت کاهش می یابد . انتظار می رود عملکرد DDR5 سریع ترین نسل قبلی خود DDR4 را دو برابر کند . اما ، مانند هر سخت افزار رایانه ای جدید ، در هنگام راه اندازی انتظار قیمت بسیار بالایی را داشته باشید. هم چنین ، اگر قصد خرید مادربرد جدید را دارید ، تمرکز خود را روی DDR5 قرار ندهید . هنوز در دسترس نیست و علی رغم آنچه SK Hynix می گوید ، آماده سازی اینتل و AMD مدتی طول می کشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

مارال گفت:
عالی بود . ممن.ن از اطلاعات و وبسایت شما . هر سایتی میگشتم فقط کپی از همدیگه بود

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش